• Dişi Muhabbet Kuşunun Yavru Muhabbet Kuşun Tüylerini Yolması

Son günlerde Anne-Baba Muhabbet Kuşlarının Yavru Muhabbet Kuşlarının Tüylerini Yolmakla ilgili Paylaşımlar Çoğaldı  Buna Bağlı Nacizane Bilgi Paylaşımında Bulunmak İstedim..

Öncelikle Birçok Nedeni Bulunmakla Birlikte
Sonbahar Aylarında Çoğalmasının Başlıca Nedeni
Havaların Soğumasıyla Birlikte Kuluçkaya Giren Kuşların Yeterli Beslenmemesi Vücuttaki Yağ Eksikliğidir..
Yumurta Evresinde YeterliYağlı Tohum Tüketemeyen Anne Adayı Bazen Kendi Tüylerini Bazende Yavruların Tüylerini Kopararak Tüy Kökündeki Yağdan İhtiyacını Karşılamaya Çalışır.. Burada Yapılması Gereken Sonbahar KıŞ Aylarında Kuşlarımıza Yağlı Tohumlar Vermektir. Susam, Kabak Çekirdeği, Ayçiçeği Çekirdeği, Brezilya Fıstığı, Balıkyağı , Haşlanmış Yumurta, gibi Besinler Verilmesi Gerekir. Önemli Miktarda ıspanak, Patates ve Haşlanmış Mısır da Verilebilir. Bu Verilen Gıdalar Amino Asit Açısından Zengindir Bu Nedenle Dengelemek Gerekmektedir.
Susam TOHUMU: Fedaliaceae familyasından Bir Yıllık Bitkidir.%44 – 60 Oranında Yağ İçerir. İŞTAH Açıcı, Kuvvet Verici Özellikleri Vardır. Yemlerine Karıştırılabilir Veya Mamalarına Bir Mama Kabına bi Tatlı Kaşığı Eklenebilir. Kış Aylarına Girerken Kuşlar Yağlandırılmalıdır ki Soğuk Günlerde Yağ Tabakası Kalkan Görevini Görsün
Ayşe Karakaş Erol Ablamızdan Alıntıdır..

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.