• Rainbow Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir ?

Rainbow Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir ?

Doğadaki muhabbet kuşlarında mavi,sarı ve yeşil rengi tek vücutta mevcuttur arkadaşlar. Baş kısmı sarı, orta kısım yeşil, kuyruk kısmıda mavidir. Tabi beyazlıkları ve grilikleride vardır ama hiçbir yerinde kırmızı yoktur bu yüzden tutupta kimse kırmızı muhabbet kuşu üretemez başka bir hayvandan kırmızı rengi veren gen i alıp muhabbet kuşuna aktarmadıkça, buda günümüzde imkansıza yakın bir ihtimaldir.

Rainbow muhabbet kuşu dediğimiz renk kombinasyonu; Yeşil, sarı, mavi, beyaz veya gri tonlarının bir arada oluşturddukları fenotipik özelliktir. Veya 3 renk olarakta değerlendirilebilir. Sağlanması zor olduğu için rainbow kuş değerli kılınır. Bütün bu renklerin bir arada bulunabilmesi için arkadaşlar kuşun bütün renklerinin dominant yada resesif olması gerekir. Yani rainbow olmasını beklediğimiz muhabbet kuşunda yeşil maviden baskın olmayacak veya mavi yeşilden yada sarı maviden vs. Bu nasıl olur diyeceksiniz çünkü normalde yeşil renk maviye baskındır. Ama 2 adet mavi kuştan üretilmiş yavruda yeşil geni vardır fakat baskın değildir. Çünkü 7 soy öncesinden kalma bir yeşili vardır. umarım anlatabilmişimdir.

Neyse şimdi örneklemelere geçeceğim;

Yeşil: Y
Mavi: M
Sarı: S
Beyaz: B

Rainbow hakkında bilgi isteyen bir arkadaşımıza Kara Erbay adındaki bir üyemiz Cemal Tanışın rainbow resimlerini paylaşmış.

Rainbow un anne ve babalarının resmini koymuş. Kuşların renkleri;

Anne: Yeşil/Sarı  —–> Bakın yeşil sarı kuşlarda yeşil ve sarı birbirinden baskın değildir ikiside eşit değerde oldukları için çift renk kuş olmuştur.
Baba: Mavi/Beyaz

Şimdi Cemal Tanış ın bu kuşlardan rainbow yavru alma olasılığını hesaplayalım

Anne kuş: Y_S_
Baba kuş: M_B_

Evet arkadaşlar bu alt tire koyduğum yerlere dominant renk veya resesif renk gelmek zorundadır. Cemal Tanışın kuşlarında bunlardan hangisinin olduğunu anlamak için gen dizilimini analiz etmemiz gerekir buda laboratuar gerektirir. Bilmediğimiz için ben alt tire koydum.

Şimdi kafamıza göre resesif ve dominant renklerle boşlukları rastgele dolduralım. Dominantı büyük harfle resisifi küçük harfle gösteriyoruz.

Anne kuş: YySS
Baba kuş: MMBb olsun.

Gametler: YySSMMBb

YSMB—-> 4 yavrudan 1 tanesi Rainbow olur.
YSMb—-> Yeşil,sarı,mavi görünüşlüdür. Görünüşünde beyaz yoktur.
ySMB—-> Sarı mavi ve beyaz renklidir.
ySMb—-> Sarılı ve mavilidir.

Başka şekilde boşlukları dolduralım.

Anne kuş: YySs
Baba kuş: MmBb

Gametler: YySsMmBb

YSMB—-> Rainbow
YSMb—-> Yeşil, Sarı, Mavi –> Rainbow
YSmB—-> Yeşil, sarı, beyaz–> Rainbow
YSmb—-> Yeşil, sarı
YsMB—-> Yeşil, mavi, beyaz–> Rainbow
YsMb—-> Yeşil, mavi
Ysmb—-> Yeşil
YsmB—-> Yeşil,beyaz —-> Kafa veya kanatlar beyaz vücut yeşildir.
ySMB—-> Sarı, mavi, beyaz–> Rainbow
ySMb—->Sarı,mavi —–> genelde baş kısım sarı vücut mavidir.
ySmB—-> Sarı, beyaz
ySmb—-> Sarı
ysMB—-> Mavi, beyaz
ysMb—-> Mavi
ysmB—-> Beyaz
ysmb—-> Rainbow

Bu iki kuşun yavrularının fenotip oranları bunlardır. Yani bu iki kuşun yavrularının 16 da 6 sı yani 8 de 3 ü rainbow olacaktır.

Eğerki;

Anne: YYSS
Baba: MMBB olsaydı —> YYSSMMBB %100 rainbow yavruların hepsi rainbow olacaktı. Cemal Tanış 3 yavru almış üçüde rainbow. Demekki anne ve baba bu şekilde. Oldukça değerli bir çiftiniz var Cemal bey

Eğer fenotipi rainbow olmayan fakat geninde rainbow olduğundan emin olduğunuz kuşlarınız varsa;

Diğer renkler: R
Rainbow: r

Rr   X   Rr

RR   Rr   Rr   rr

1/4 —> Diğer renklerden kuş elde edersiniz. %25
2/4 —> Rainbow görüntüsü olmayan ama geninde rainbow taşıyan yavru elde edersiniz. ( taşıyıcı ) %50
1/4 —> Bir adet Rainbow elde edersiniz. %25

Size bir ipucu daha vereyim. Kuşlarınız parçalı olursa yeşil/sarı , mavi/beyaz gibi rainbow alma ihtimaliniz daha yüksek olur.
Aldığınız rainbow yavruları sürekli birbirleriyle eşlerseniz genotipini her soy için o kadar rainbowa yaklaştırmış olursunuz ve bir süre sonra yavrularınız sürekli rainbow çıkmaya başlar fakat bu da bir takım rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu yüzden bu ıslah çalışmasını yapmak ister albino olsun ister rainbow ister lutino çok ciddi bir bilgi ister arkadaşlar.

Şunuda unutmamak gerekir kuşlarınızın sadece rengine bakarak hangi renk yavru çıkacağını %100 bilmeniz imkansızdır. Sadece hangi renkten fazla olacağını tahmin edebilirsiniz. Önemli olan hangi kuşta bir rengin diğerine dominant olduğu ve geninde hangi renkleri taşıdığıdır. İnternette okuduğunuz bütün varyasyonlar %50 böle olur %25 şöle olur denilen yazılar saf kuşlar için geçerlidir arkadaşlar bizdekilerin hepsi melezdir bu yüzden dikkate almayınız, sizin işinize yarayacak olan bilgileri ben toparladım birazda balık vermeyi değil tabiri caizse balık tutmayı öğretmeye çalıştım bu çalışmanın amacıda budur.

 

Alıntı Asel Öztekin

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.